Avtomonova

Сайт Автомонової Валентини Федорівни

Різноманітність тварин у природі. Урок для 3 класу

Мета: розширити поняття звірі, птахи, комахи; сформувати елементарні поняття риби, земноводні, плазуни; вміння розрізняти тварин цих груп; формувати вміння визначати істотні ознаки тварин, знаходити зайвий об’єкт серед їх сукупності, класифікувати, розвивати уяву , виховувати допитливість, пізнавальний інтерес, прагнення дітей до самовираження й самореалізації у пізнавальній діяльності.

Обладнання: таблиці, ілюстрації різних тварин, картки із завданнями.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу (Слайд 1,2)

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Хвилина спостережень
- Який наступив місяць?
Наступив перший весняний  місяць березень

- Що вам відомо про назву місяця?
Місяць назвали березнем тому, що саме в цей період розпочинається рух соку в березах, а на деревах набухають бруньки.

- Які зміни сталися в неживій природі? 
День став довшим, а ніч коротша. Сонце піднімається вище над горизонтом і лагідно посилає на землю теплі, ласкаві промені. Сніг розтає, течуть струмки.

- А в  живій?
З вирію повертаються перші вісники весни – граки, дикі гуси і качки.
На деревах з’являються бруньки, а з-під торішнього листя пробивається молоденька травичка.
Зійшов сніг і зазеленіла озимина

-    Надаємо слово синоптику…

-    Сьогодні тепла сонячна погода. Вітру немає, небо чисте голубе. Температура повітря становить 9 градусів тепла.

-    А щоб урок пройшов приємно, приніс вам задоволення, подаруйте одне одному усмішку. Хай  сонечко дарує вам своє тепло.

2. Тестові завдання
Продовжимо урок перевіркою домашнього завдання. У вас на партах лежать картки. За дві хвилини ви повинні виконати тестові завдання і виділити правильну відповідь.

1.    Що спільного між рослинами й тваринами?
а) не переміщуються з місця на місто, живляться рослинами.
б) дихають, живляться, ростуть, розвиваються, розмножуються, вмирають.
в) рухаються, живляться, вмирають.

2. Який птах мешкає у нас і влітку, і взимку?
а) Іволга
б) синиця
в) сойка

3.Хто взимку змінює колір хутра?
а) Ведмідь
б) заєць
в) бобер

4. Хто взимку впадає в сплячку?
а) білка
б) їжак.
в) вовк
Закінчили роботу і картки поклали на край парти.

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку

Щоб дізнатися над якою темою ми будемо продовжувати працювати сьогодні, я пропоную вам розгадати кросворд. (Слайд 3,4)

Розгадування кросворда

1. Швидко скрізь вона літає,
Безліч мошок поїдає,
Під дахом гніздо будує,
Тільки в нас не зимує. (ластівка)

2. Влітку гуляє, а взимку спочиває. (ведмідь)

3. Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Пухова руденька шуба 
Із сосни стриба на дуба. (білка)

4. І своє дитя не забула, і чужих нагодувала. (корова)

5. Хвостик, як ниточка,само як калиточка, а очі як насінинки. (миша)

6. На подвір’ї ходить птах
І співає по складах. (півень)

7. В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
А як вийде полювати,
Бережись, мишва хвостата. (лисиця)

Отже, сьогодні ми продовжимо працювати над темою тварини. Ми познайомимось із різноманітністю тварин у природі, навчимося розрізняти  їх за групами. (Слайд 5).     

Бесіда

-    Чим тварини відрізняються між собою?
Тварини відрізняються між собою за розміром, способом живлення і розмноження.

-    За якими ознаками вчені поділяють тварин на групи?

-    Які групи тварин ви знаєте? 
Тварини діляться на такі групи: комахи, птахи, звірі, риби, земноводні, плазуни.

ІV. Опрацювання нового матеріалу

Робота в малих групах

Мандруємо у царство тварин. Тварин різних видів вчені об’єднали в групи за істотними ознаками. Це комахи, риби, земноводні, плазуни,  птахи, звірі.

Працювати ми  будемо в групах.

У кожній групі дітей є зоолог, який підготував цікавинки із життя тварин своєї групи. Читач, прочитає віршик, який ви складете  з окремих рядків. Всі учасники повинні скласти невеличку розповідь про запропоновану групу тварин, виділити їх основні ознаки тварин так, щоб всі здогадалися про кого йдеться.  Координатор керує роботою своєї групи. Розповідь будуєте за таким планом:

  1. Назва тварин.
  2. Чим вкрито тіло.
  3. Особливості зовнішньої будови.

1 група

У цих тварин тіло вкрито шерстю. Вони вигодовують своїх малят молоком. Це звірі. Вкрите шерстю тіло й вигодовування малят молоком – це істотні ознаки звірів. (Слайди 6,7)

- Яких звірів ви знаєте? А ви знаєте, що у середині лютого ведмедиця народжує в барлозі одне, двох малят.

Читання вірша

Любіть звірів маленьких і великих,
В далекім лісі, поруч у селі
Любіть усіх – приручених і диких – 
ми з ними не самотні на Землі.

2 група

Тіло цих тварин вкрито пір’ям . У них  є голова, крила, дві ноги, хвіст. Тіло, вкрите пір’ям – істотна ознак а птахів. (Слайди 8,9,10,11,12)

-    Яких птахів ви знаєте? 

А ви знаєте, що: найвищій птах в Україні – сірий журавель. Зріст його досягає 1 метра 20 см. Птахи – дуже працелюбні тварини. Шпак працює на добу 17 годин, ластівка – 18 годин, стриж – 20 годин.

Читання вірша

Я гнізд не порушу...
У них навесні 
Поселяться знов
Колискові пісні  

3 група

Світ цих тварин дуже різноманітний. Вони стрибають, бігають, повзають, літають, плавають. У них шість ніг. Це їхня істотна ознака. ( Слайди 13, 14)

-    Що це за тварини?  Назвіть їх,відгадавши загадку:

Сам чорний, та не ворон, є роги, та не бик.
Є шість ніг без копит, крила має і літає.
Летить – виє, сяде – землю риє.     (  Жук.)

Читання вірша.

На траві й квітках росинка,
Шелестіння й гомін гілки,
Щебетання й пісня пташки,
Скрип жука, гудіння бджілки...

                            Я. Щоголів 

А ви знаєте що, найсильніша тварина  - не тигр, не лев, не слон, А жук – гнойовик скарабей. Ця комаха підіймає і переносить на своїй спині вантаж, який у 850 разів важчий за масу її тіла.

-    Чому павуків не відносять до групи комах? (Технологія „ Мікрофон”)  (слайд 15)

Комахи мають шість лапок, у павуків вісім лап. 

4 група

Тіло цих тварин вкрите м’якою, вологою шкірою. Вони проводять деякий час  у воді, а решту – на суші. Це жаби, тритони. Головна ознака цій групи тварин – життя у воді та на землі. Звідти назва групи – земноводні.( Слайди 16, 17)

-    А  ви знаєте, що на території України  живуть такі земноводні: ропуха, жаба озерна, жаба трав’яна, жаба ставкова, тритон. 

Прудка жаба може стрибати до двох метрів у довжину і близько метра у висоту. А мешкає рекордсменка у листяних лісах Закарпаття.

5 група

- Ці тварини мають продовгувате тіло, вкрите лускою, живуть у воді.

Риби можуть жити як у солоній, так і у прісній воді. Дихають киснем, розчиненим у воді. (Слайди 18, 19)

- Яких риб ви знаєте? 

У наших водоймах водяться окуні, коропи, лящі, щуки, соми, краснопірки.

-    Цікаво, що найбільшою рибою, яка живе у прісних водоймах  України, вважається сом. У два роки сом досягає довжини 50-60 сантиметрів, а у 25 років важить 110 кілограмів і має довжину тіла понад 3 метри.

Читання вірша:

Люблю я заглядати в плесо,
Очима досягати дна.
Там щука блисняє, мов лезо,
І погляд мій перетина. 
                      Д. Павличко

6 група

Страхітливі, на першій погляд, ці тварини ніколи першими не зачеплять людину. На суші вони плазують, тобто тягнуть своє тіло по землі. Тіло їхнє вкрите сухими лусочками. Цим вони відрізняються від інших тварин. (Слайди 20, 21)

-    Назвіть плазунів, яких визнаєте.

Як можна назвати їх одним словом?

Читання вірша:

Ящірки зелені гріються на сонечку,
Стережуть комах.
І сіренький вужик виповз з очерету,
І весела бабка кружляє, наче птах.

Фізкультхвилинка

Раз, два – всі пірнають.
Три, чотири - виринають.
П’ять, шість - на воді кріпнуть крильця молоді.
Сім, вісім – що є сили всі до берега поплили.
Дев’ять, десять – обтрусились і за парти опустились.

V. Робота в зошитах (с. 32-33)

VІ. Закріплення вивченого

„Мозковий штурм” (робота в парах)

-    Доведіть, що черепаха – плазун, хоча її тіло вкрите не лусочками, а панциром. (Слайд 22)

-    Доведіть, що їжак, вкритий голками, належить до групи звірів. (Слайд 23)

Групова робота

1.Позмагайтеся, хто більше назве тварин кожної групи.

 І група                          ІІ група                       ІІІ група
   Звірі                             риби                            птахи

2.Доведіть, що 
І група.                           ІІ група                       ІІІ група
Лось, кіт – звірі.      Сонечко, коник -  це комахи.         Щука, сом – це риби.

3.   Гра «Хто зайвий»  (слайд 24)

  1. Собака,білка,корова,ящірка.
  2. Бабка, метелик, кінь,комар.
  3. Щука,карась,ведмідь,лящ.
  4. Снігур,журавель,сонечко,лелека 

Підсумок уроку. Рефлексія. (слайд 25)

- На які групи вчені поділили тварин?

- Чи є у вас вдома тваринка?

- До якої групи вона належить? Чому ви так вирішили?

Домашнє завдання.